2011-08-21
Mrągowo – ostatni przystanek kampanii PGNiG Bezpiecznie nad wodą 2011

 

20 i 21 sierpnia w Mrągowie odbył się finał IV edycji ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „PGNiG Bezpiecznie nad wodą”. Bezpieczne zachowania nad wodą, ekologia oraz żeglarstwo i aktywny wypoczynek – to najważniesze hasła, które kampania promowala przez dwa letnie miesiące nad Bałtykiem, na Mazurach i na południu Polski – nad Jeziorem Solińskim.

Podczas finałowego pikniku rodzinnego „PGNiG Bezpiecznie nad wodą” dla turystów i mieszkańców Mrągowa przewidziano wiele atrakcji: konkursy z nagrodami, warsztaty plastyczne, dmuchane miasteczko oraz wystawę sprzętu ratunkowego używanego przez Marynarkę Wojenną.  

W ramach kampanii program pokazów i szkoleń przygotowało Mragowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Falck Medycyna. Atrakcją niedzielnego pikniku program został wzbogacony o widowiskowe pokazy ratownictwa na Jeziorze Czos przygotowany przez żołnierzy WOSzK Mrągowo, płetwonurków z Brzegowej Grupy Ratowniczej Marynarki Wojennej z Gdyni, Skoczków Spadochronowych z Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego z Poznania, Śmigłowca W3 Sokół z Lotnictwa WLąd i Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie. Akcja ratownicza polegała na ratowaniu załogi samolotu po awaryjnym lądowaniu na spadochronie do wody oraz akcji ratowniczej po przejściu „Białego Szkwału”.

 Uczestnikiem pikniku w Mrągowie był "Kajakowy Patrol", którego idee doskonale wpisują się w założenia misyjne kampanii. Grupa młodzieży przemierzając wodne szlaki, aktywnie włącza się w akcję sprzątania rzek i jednocześnie promuje aktywną turystykę, postawy prośrodowiskowe i przypomina turystom, wędkarzom i mieszkańcom okolicznych terenów, jak odpowiednio korzystać z dobrodziejstw rzek.

Na scenie pikniku w Mrągowie nie zabrakło dobrej muzyki. Publiczność bawiła się przy znanych utworach w wykonaniu trzech „śpiewających nauczycielek” - zespołu Nasty Ladies, a wieczorem Natalia Kukulska bawiła widzów do późnej nocy.

Gratką dla miłośników żeglarstwa były ostatnie, bardzo widowiskowe wyścigi w ramach Pucharu Polski PGNiG Bezpiecznie nad wodą Delphia Cup”. Zwycięzcą regat w Mrągowie została załoga jachtu ATTIS w składzie: Wacław Szukiel, Zbigniew Klepacki, Krzysztof Łodyga i Krzysztof Podsiadły, reprezentująca klub AZS UWM Olsztyn, która wygrała 3 wyścigi z sześciu i w trudnych warunkach panujących na Jeziorze Czos była nie do pokonania. W Mrągowie były trudne warunki wiatrowe: wiatr silny, porywisty i o zmiennym kierunku. Trzeba było cały czas bardzo obserwować akwen, przewidywać nadchodzące zmiany i maksymalnie je wykorzystać.

 

"Tegoroczna kampania „PGNiG Bezpiecznie nad wodą” jest niewątpliwie wielkim sukcesem. Na sukces ten złożyła się praca wielu ludzi i instytucji, którym zależy na poprawie bezpieczeństwa nad wodą i na wodzie. Jestem przekonany, że dzięki tegorocznym szkoleniom pierwszej pomocy niejedno ludzkie życie będzie ocalone. I dlatego takie kampanie mają sens. Warto tę kampanię „PGNiG Bezpiecznie nad wodą” kontynuować” – mówi ksiądz Rafał Chwałkowski, kapelan żeglarzy, ratownik i ambasador kampanii.

Okres wakacyjny dobiega końca - wiele rodzin oraz młodych osób wybrało w tym roku wypoczynek nad wodą. Ze statystyk policji wynika, że do połowy sierpnia zanotowano ponad 300 utonięć. Główną przyczyną tak dużej liczby tragicznych wypadków jest brawura, alkohol i korzystanie z niestrzeżonych kąpielisk. „Tylko trwałe działania edukacyjne przyniosą poprawę bezpieczeństwa nad wodą i dlatego zamierzamy kontynuować kampanię „PGNiG Bezpiecznie nad wodą”, której podstawowym celem jest troska o ludzkie zdrowie i życie.” – Radosław Dudziński, Wiceprezes ds. Strategii PGNiG SA.

Ambasadorami kampanii „PGNiG Bezpiecznie nad wodą” są:

Wioślarska Czwórka Podwójna, złoci medaliści z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie - Adam Korol, Michał Jeliński, Marek Kolbowicz, Konrad Wasielewski

Sławomir Szmal – kapitan reprezentacji Polski w piłce ręcznej

Zbigniew Kania – żeglarz, wielokrotny Mistrz Świata i olimpijczyk

ks. Rafał Chwałkowski – kapelan żeglarzy, żeglarz, ratownik

Partner Główny - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.

Patronat Honorowy - Minister Sportu i Turystyki Adam Giersz

Kampanię wspierają: Delphia Yachts, Nautica, WOPR, FALCK i Polski Związek Żeglarski

Organizatorem i pomysłodawcą kampanii jest żeglarz i promotor żeglarstwa, 9-krotny mistrz Polski, Adam Liszkiewicz

Patronaty lokalne nad kampanią objęli Prezydenci oraz Burmistrzowie miast, w których odbywają się pikniki: Piotr Jakubowski – Burmistrz Mikołajek, Janusz Gromek - Prezydent miasta Kołobrzeg, Zbigniew Sawiński – wójt Gminy Solina, Wojciech Szczurek – Prezydent miasta Gdyni oraz Otolia Siemieniec - Burmistrz miasta Mrągowa.
Liczba wywołań: 2579
Data utworzenia: 2011-08-21
Data publikacji: 2011-08-21

PGNiG Bezpiecznie nad wodą! Witamy!


Sponsorzy
Patroni medialni
Patronaty lokalne
Partnerzy
strony internetowe olsztyn

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu w Twojej przeglądarce. X